Comarch- „wschodzącą gwiazdą” wg raportu FinTech Leaders

W raporcie FinTech Leaders organizacji The Center for Financial Professionals (CeFPro), Comarch został włączony do grona 50-ciu liderów branży fintech i nazwany „wschodzącą gwiazdą” roku 2021.

Respondentami ankiety Fintech są przedstawiciele branży finansowej pochodzący z różnych organizacji, regionów geograficznych i środowisk, dlatego wg. Andreas Simou (Dyrektora Zarządzającego CeFPro), to głos branży.

Comarch został nominowany do wyróżnienia w kategoriach: Anti-Fraud i Cyber Security, obok takich graczy rynkowych jak IBM, Cisco czy BAE Systems.

Comarch należy do tych, których warto obserwować. Ma ofertę odpowiadającą wyzwaniom i możliwościom w zakresie cyberbezpieczeństwa, zwalczania nadużyć finansowych i technologii bankowych.

FinTech, to sektor gospodarki obejmujący przedsiębiorstwa operujące w branży finansowej oraz technologicznej.

Początki FinTechu pojawiają się na początku lat 80-tych XX wieku. Dotyczyły one rozwiązań polegających na komputeryzacji i masowego stosowania telekomunikacji w bankach i na rynkach finansowych. Część ekspertów uważa, że początków FinTechu należy szukać dużo wcześniej, np. wraz z pojawieniem się pierwszych bankomatów (lata 60-te XX wieku).

Przedsiębiorstwo FinTech sprzedaje produkty finansowe wykorzystując nowoczesne kanały online, dlatego spełnia kryterium FinTech. Świadczą usługi finansowe za pośrednictwem Internetu. Problem polega na tym, że samo przeniesienie usługi dostępnej z kanału offline do online’u, z uwagi np. na digitalizację procesu sprzedaży, niekoniecznie musi być „fintechowe” (np. sprzedaż książek w Internecie). Niemniej, już np. sama usługa oferowana przez operatora płatności, może spełniać kryteria FinTechu.

Irlandzki National Digital Institute Centre w Dublinie definiuje finansowe technologie jako „innowacje w usługach finansowych”.

FinTech Leaders to najbardziej kompleksowe międzynarodowe badanie dotyczące stanu branży FinTech. Opiera się na wynikach ankiet kierowanych do przedstawicieli branży.