Optima stacjonarna czy w chmurze?

Klienci zainteresowani oprogramowaniem Comarch ERP Optima bardzo często zwracają się do nas z zapytaniem czy lepiej kupić program na własność czy wynająć go w tak zwanej chmurze za cenę miesięcznego abonamentu?

Na tak postawione pytanie nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi, wszystko zależy od priorytetów. Chmura wydaje się być idealnym rozwiązaniem przede wszystkim dla firm młodych i mobilnych. Młodych, ponieważ takie często przerażają koszty początkowe, związane z zakupem licencji, serwera i całej infrastruktury, a mobilnych ponieważ chmura daje możliwość korzystania z oprogramowania z każdego miejsca gdzie jest internet. Jest rozwiązaniem wygodnym i bezpiecznym.

Minusem z kolei jest to, że nie jest się właścicielem programu, a płaci się jedynie abonament za używanie systemu. Według wielu chmura jest droga, ale sądzą tak przede wszystkim ci, którzy porównują jedynie ceny samych licencji programu, zapominając o tym, że decydując się na Optimę stacjonarną zabezpieczyć należy serwer wraz z całą infrastrukturą, kopie bezpieczeństwa, trzeba mieć własny dział IT etc.

Przy wyborze sposobu korzystania z programu warto zasięgnąć opinii firmy informatycznej, najlepiej takiego niezależnego dostawcy jakim jest POLKAS. Warto podkreślić bowiem, że funkcjonalnie i wersja stacjonarna i chmurowa dają te same możliwości. Przy wyborze warto wziąć pod uwagę inne aspekty pracy – niekoniecznie takie, z których zdaje sobie sprawę „zwykły” użytkownik.

Comarch dzięki temu, że dysponuje własnym data center oferuje bardzo korzystne warunki cenowe na oprogramowanie w modelu Software as a Service, zresztą nie tylko ceny, ale i tendencje na rynku są takie, że coraz więcej nawet dużych podmiotów wybiera chmurę.

O powodach takich decyzji i argumentach „za” i „przeciw” możecie Państwo porozmawiać z naszymi specjalistami.